» Informacja turystyczna » Warto zobaczyć » Kościół p.w. Ofiarowania NMP w Bukowinie

Kościół p.w. Ofiarowania NMP w Bukowinie

Najcenniejszym zabytkiem gminy Biszcza jest drewniany kościółek w Bukowinie, który jest zabytkiem klasy „0”. Kościółek budowano od czasów pobytu w Bukowinie króla Stefana Batorego, a jego budowa została zakończona około 1632 roku lub 1637 roku.

Został on poświęcony w maju 1668 roku przez Tomasza Kaczorkowicza dr teologii, dziekana i prepozyta leżajskiego mającego na to specjalne pozwolenie biskupa przemyskiego Stanisława Jastrzębiec Sarnowskiego. Początkowo Kościółek był przeznaczony do wyłącznego kultu religijnego dla profesorów Akademii Zamojskiej i ich gości, służby akademickiej i chorych. Miejscowym wiernym zdrowym nie wolno było brać udziału w nabożeństwach. Ksiądz Abrek w swoim inwentarzu pisze, że stary kościółek zniszczał z powodu starości i on wystawił nowy, też drewniany i poświęcił go. To poświęcenie miało miejsce właśnie 21 listopada 1676 roku. Od tego czasu również mieszkańcy mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Kościółek został zbudowany z drzewa modrzewiowego, kryty gontem, otoczony parkanem z tarcic. Na uwagę zasługują obrazy znajdujące się w kościółku z panoramą Zamościa z XVII wieku oraz fragmentem Szczebrzeszyna, które trafiły do niego po likwidacji Akademii Zamojskiej.  W takim kształcie istnieje do chwili obecnej.