» O nas » Aktualności » 2020 » Narodowe Czytanie 2020

09.092020
Narodowe Czytanie 2020

" Ballladyna" Juliusza Słowackiego była lekturą 9 edycji Narodowego Czytania, wydarzenia zainicjowanego przez przez Parę Prezydencką w 2012 roku i cieszącego się wciąż dużym zainteresowaniem czytelników w całej Polsce.W ty roku również  nasza instytucja dołączyła do tej pięknej inicjatywy. Do współpracy zaprosiliśmy instytucje i organizacje z terenu gminy, którzy po raz kolejny udowodnili, że zawsze możemy na nich liczyć. Dzięki temu, mogliśmy zaproponować mieszkańcom różne ciekawe formy prezentacji tego utworu. W sesji fotograficznej i filmowej uczennice Szkoły Podstawowej  w Biszczy oraz Dyskusyjnego Klubu Książki - Zuzanna Żyła, Aleksandra Łuszczek i Aleksandra Fedak  wcieliły się  w postacie głównych bohaterek,  Goplany, Balladyny i Aliny (https://www.facebook.com/bibliotekapublicznabiszcza/photos/a.307681872914711/1240424379640451). Przepiękne wianki dla modelek uwiła Mirosława Smyl z zespołu " Jubilatki" z Biszczy II. Zdjęcia oraz materiały filmowe wykorzystaliśmy do prezentacji  najciekawszych cytatów z dzieła, które w formie online umieszczaliśmy na naszym profilu społecznosciowym Facebook oraz w formie papierowej wręczaliśmy odwiedzającym nas czytelnikom. Zespół 'Krzewina" zaprezentował utwór ludowy, który  miał  zwrócić uwagę czytelnikom na fascynację kulturą ludową Juliusza Słowackiego (https://www.facebook.com/bibliotekapublicznabiszcza/videos)/317550909675818. Kulminacyjnym punktem Narodowego Czytania było czytanie fragmentu utworu przez przedstawicieli instytucji z terenu  gminy w przestrzeli bibliotecznej. W klimacie XIX-wiecznego salonu dla mieszkanców fragment " Balladyny" przeczytali przedstawiciele instytucji: Zbigniew Pyczko - Wójt Gminy Biszcza, Piotr Cichórz - dyrektor GOKSiR w Biszczy, Kazimiera Gałka - nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz uczennice Szkoły Podstawowej w Biszczy. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziekujemy. Zmontowany materiał filmowy jest dostępny na naszym profilu społecznościowym Facebook oraz kanale YouTube. Mogą Panstwo go takze obejrzeć poniżej.