» O nas » Aktualności » 2016 » Dokąd tupta nocą jeż? Spotkanie z dziećmi z okazji światowego Dnia Jeża

10.112016
Dokąd tupta nocą jeż? Spotkanie z dziećmi z okazji światowego Dnia Jeża

Dokąd tupta nocą jeż? Gdzie mieszka i jakie ma zwyczaje? Dlaczego jeże mają własne święto oraz są pod ochroną i czy naprawdę noszą jabłka na swoim grzbiecie? Na te i wiele innych pytań starliśmy się odpowiedzieć wraz z uczniami klasy I i II Szkoły Podstawowej w Bukowinie, którzy 10 listopada wraz z wychowawczynią panią Izabelą Szabat, odwiedzili Filię Biblioteczną w Bukowinie.

Pomogły nam w tym książki z literatury popularnonaukowej i pięknej dostępne w bibliotece. Nasza przygoda z jeżami rozpoczęła się od wyszukania informacji w książkach  na temat tych sympatycznych zwierzątek. Z nich uczniowie dowiedzieli się, że jeże to wyjątkowo pożyteczne zwierzątka, które pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami. Na przykład leśnikom w walce z groźnymi owadami, które żerują na drzewach i powodują ich usychanie. Są też sprzymierzeńcami sadowników i ogrodników, ponieważ zjadają szkodniki niszczące ich uprawy. Dzieci dowiedziały się, że choć wydaje się, iż jest ich bardzo dużo w naszym otoczeniu, naukowcy oszacowali, że wkrótce mogą wyginąć. Zagraża mu przed wszystkim człowiek i rozwój cywilizacyjny, który się z tym wiąże. Miliony jeży co roku ginie na drogach pod kołami samochodów. Dlatego w 2004 roku znalazły się na liście gatunków ściśle chronionych. Dodatkowo w trosce o los tych zwierząt postanowiono  przeznaczyć jeden dzień w roku dla jeża, by przypomnieć człowiekowi, że bez jego pomocy i uwagi, zwierzątka te mogą zupełnie zniknąć z naszej planety.

Natomiast wraz z bohaterami książki Anny Onichimowskiej pt „ O jeżu, który szukał przyjaciela” – Natalką i Marcinem, zastanawialiśmy się kim jest pisarz i ilustrator oraz udowadnialiśmy, że dzięki bogatej wyobraźni autora można dowolnie kreować fabułę książki. Pomagał im w tym mały jeżyk – pacynka na paluszek. Nie zabrakło też czasu na to, aby lepiej poznać bibliotekę i stać się jej czytelnikiem.  Dzięki temu Filii Bibliotecznej przybyło aż 12 nowych czytelników.