» O nas » Aktualności » 2016 » Gminne uroczystości obchodów 98 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

15.112016
Gminne uroczystości obchodów 98 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Święto Niepodległości co roku w gminie Biszcza obchodzone jest bardzo uroczyście. Tradycyjnie rozpoczęły się pochodem pocztów sztandarowych i delegacji wieńcowych  na czele z Gminną Orkiestrą Dętą do kościoła parafialnego pw Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza proboszcza Stanisława Bełza. Pochód poprowadzili ułani należący do Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z Grupą Rekonstrukcyjną żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 Jastkowice. Po mszy uczestnicy udali się pod Pomnik  Legionistów, by oddać hołd poległym w walce o niepodległość. Przy dźwiękach werbli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz lokalnych instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Podobnie jak w ubiegłym roku, członkowie Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z Grupą Rekonstrukcyjną żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 Jastkowice  i pocztami sztandarowymi gminnej OSP przedefilowali przez centrum Biszczy. Kolejny etap uroczystości miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się część artystyczna. W tym roku na scenie zaprezentowali się uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy pod kierunkiem nauczycieli Piotra Szabata i Tomasza Borka oraz zespoły śpiewacze „Jubilatki” z Biszczy II, „Krzewina” z Bukowiny, „Rutyna” z Biszczy która zaśpiewała razem z naszym Szwadronem Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. Na scenie wystąpili także goście specjalni - członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 Jastkowice, którzy swoim żołnierskim repertuarem zdobyli serca słuchaczy. Na zakończenie zagrała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim pocztom sztandarowym delegacjom wieńcowym oraz mieszkańcom i gościom za tak liczny udział w uroczystościach