» O nas » Aktualności » 2023 » Dzień Miodu i Pieroga 2023

11.072023
Dzień Miodu i Pieroga 2023

Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez naszej gminy. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi miłośników smaków i tradycji na świeżym powietrzu co roku organizowane jest nad malowniczym zalewem Biszcza Żary i przyciąga tłumy ludzi gotowych odkrywać kulinarne i kulturowe bogactwo regionu. Imprezę rozpoczęła konferencja pszczelarska, w której wzięli udział hodowcy pszczół z terenu gminy i regionu. Celem konferencji była wymiana wiedzy, doświadczeń i nowych pomysłów dotyczących pszczół, ich hodowli, produkcji miodu, zdrowia pszczół oraz ochrony środowiska, w którym żyją. Swoją wiedzą ekspercką dzielili się dr hab. inż. Krzysztof Olszewski – Pracownik Zakładu Pszczelnictwa w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP oraz mgr inż. zootechnik Marek Podlewski wykładowca, nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, właściciel Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego oraz pasieki hodowlanej linii kujawskiej, wiceprezes Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza oraz specjalista ds. pszczelarstwa Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie, inseminator matek pszczelich, rzeczoznawca chorób pszczół. Ważnym aspektem konferencji było nawiązywanie kontaktów z innymi pasjonatami pszczół. Dzięki temu pszczelarze mogli zaktualizować swoją wiedzę, poznać najnowsze techniki i badania oraz zdobyć inspirację do doskonalenia swojej pracy.

Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godz. 14.00 w malowniczym plenerze nad zbiornikiem wodnym Biszcza – Żary. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko podkreślił znaczenie tego wydarzenia w skali województwa, powiatu, a także gminy. Zauważył, jak potrzebna jest promocja produktów pszczelich, pierogów gryczanych, a także samego pszczelarstwa jako tak ważnej dla przyrody i środowiska gałęzi rolnictwa. Wójt Gminy powitał wszystkich uczestników imprezy a szczególnie zaproszonych gości, którzy przybyli w osobach: Pani Beata Strzałka poseł na Sejm RP, która odczytała list okolicznościowy od Pana Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Aneta Żórawicz dyr. Biura Pani europoseł Beaty Mazurek, która również przekazała list okolicznościowy oraz upominek, Pani Monika Zawiślak dyr. Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, Pan Andrzej Placek wójt gminy Obsza, Pan Krzysztof Kiszka wójt gminy Harasiuki, Pan Cezary Duma dyr. SANEPID Biłgoraj, Pan Jana Rój kierownik Placówki Terenowej KRUS Biłgoraj, Proboszcz Parafii Biszcza ks. Stanisław Bełz, Pan Grzegorz Jasiński prezes BS Biszcza, radnych powiatowych, radnych gminnych na czele z przewodniczącym Panem Grzegorzem Ciosmakiem, dyrektorów Szkół, kierowników jednostek organizacyjnych oraz sołtysów z poszczególnych sołectw. Swoją obecnością w trakcie uroczystości zaszczycili także Pan Andrzej Szarlip starosta biłgorajski, Pan Grzegorz Wróbel radny sejmiku województwa lubelskiego, Pan Stanisław Dyjak wójt gminy Potok Górny, Radni powiatu biłgorajskiego Jan Łebko oraz Jarosław Lipiec, a także przedsiębiorcy z terenu gminy Biszcza i sąsiednich.

Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: Dziecięcy i młodzieżowy zespół wokalny działający przy GOKSiR, Zespół śpiewaczy „Rutyna”, „Jubilatki”, „Krzewina” oraz „Wólczanki”. O najmłodszych zadbał „Waldemar Wywrocki dzieciom” w specjalnie na tę okazję przygotowanym bloku tematycznym. Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników zespół „Przystań” z Księżpola oraz kapela „Wygibusy”. Gwiazdą wieczoru był zespół REDLIN. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT. Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty. Uczestnicy imprezy mogli delektować się aromatem miodu i smakiem pysznych pierogów, które są nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa gminy Biszcza. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także, Ochotnicza Straż Pożarna z Biszczy I, Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, gdzie można było posmakować lokalnych produktów oraz zjeść wyśmienitą ułańską grochówkę.

Partnerem wydarzenia Dzień Miodu i Pieroga był Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego w ramach akcji „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim obecnym za wspólną zabawę.