Aktualności
20 listopada odbyło się coroczne spotkanie miłośników poezji poświęcone pięknu Ziemi Biszczańskiej. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu promocję lokalnej twórczości, odkrywanie nowych talentów oraz popularyzację poezji i piękna naszych rodzinnych stron.
W tegorocznej edycji swoje autorskie wiersze zaprezentowało 23 uczestników. Wśród nich znalazły się lokalne poetki panie: Danuta Płoucha, Stefania Książek i Mirosława Kukiełka oraz poetów młodego pokolenia z następujących szkół: Samorządowy Zespół Szkolny im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, Szkoła Podstawowa im. Hetmana Jana Zamojskiego w Bukowinie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Góździe Lipińskim. Swoim wierszem podzielił się również wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko i nauczycielka języka polskiego, pani Antonina Głąb. W trakcie spotkania przypomniano także twórczość lokalnej poetki, pani Anny Bandos, której wiersze odczytała pani Anna Dajnowska.
Prezentacje poetyckie spotkały się z entuzjastycznym odbiorem publiczności, a ich autorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami uznania oraz upominkami, które wręczyli Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko i Przewodniczący Rady Gminy Biszcza, Arkadiusz Kuliński.
Wieczór ten był również okazją do uhonorowania młodych czytelników w konkursie "Najaktywniejszy czytelnik 2023 roku" z klas I-III ze szkół podstawowych w Biszczy i Bukowinie. W gronie laureatów znaleźli się: Marlena Kurzyna, Alicja Gancarz, Elizabet Zahorodniuk z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy oraz Julia Łuszczek ze Szkoły Podstawowej im. Hentmana Jana Zamojskiego w Bukowinie. Wyróżniono najbardziej zaangażowanych młodych czytelników, a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne za wspieranie dzieci w rozwijaniu pasji czytelniczych i regularnym odwiedzaniu biblioteki. Listy gratulacyjne przekazano na ręce rodziców: Katarzyny i Rafała Kurzynów, Katarzyny i Grzegorza Gancarz, Joanny i Dariusza Łuszczków i Walentyny Zahorodniuk.
Wieczorowi poezji towarzyszył również występ zespołu wokalnego z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani tortem, kawą i herbatą, co sprzyjało integracji i rozmowom o poezji.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zaproszonym gościom za obecność oraz miłą atmosferę. Wierzymy, że tego typu wydarzenia przyczyniają się do rozwijania pasji poetyckich oraz budowania dumy z piękna naszych rodzinnych stron.
11 listopada 2024 roku mieszkańcy Gminy Biszcza z dumą uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko wygłosił przemówienie okolicznościowe. Wójt podziękował uczestnikom za przybycie i zaangażowanie, podkreślając znaczenie wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Następnie delegacje złożyły symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Legionistów przy Urzędzie Gminy.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Niepodległości była część artystyczna, podczas której lokalne zespoły zaprezentowały pieśni patriotyczne. Na początek publiczność mogła wysłuchać utworów w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej „Złota Nuta”. Następnie na scenie GOKSiR wystąpiły zespoły śpiewacze: Rutyna, Krzewina, Koło Gospodyń Wiejskich Wólczanki oraz Ale Biszczanki. Historycznego charakteru wydarzeniu nadał występ Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. Na zakończenie wystąpiły dzieci i młodzież z GOKSiR. Całość obchodów stworzyła niezapomnianą atmosferę wspólnej refleksji i radości, stanowiąc piękny wyraz szacunku dla niepodległości oraz narodowej tożsamości.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Gminy Biszcza, pocztom sztandarowym, delegacjom wieńcowym i wszystkim pozostałym uczestnikom za udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
22 października 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla bibliotekarzy z terenu Lubelszczyzny - BiblioLab!
22 października 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla bibliotekarzy z terenu Lubelszczyzny - BiblioLab! Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie LABiB, a my mieliśmy zaszczyt współorganizować to wydarzenie jako Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy, wraz z naszą biblioteką.
Koordynatorem tegorocznego BiblioLabu była Ewa Szabat, nasza bibliotekarka i członkini Stowarzyszenia LABIB. Edycja 2024 odbyła się pod hasłem „Oblicza inteligencji: Odkryj je w bibliotece”, które doskonale oddawało ducha całego spotkania. Rozpoczęliśmy od międzynarodowych doświadczeń, które bibliotekarze mogą zdobywać dzięki programowi Erasmus. Joanna Chapska i Grzegorz Winnicki podzielili się swoimi cennymi doświadczeniami z udziału w projektach, pokazując, jak Erasmus może wzbogacić zarówno kompetencje zawodowe, jak i osobiste. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak dołączyć do programu i skorzystać z jego możliwości. Następna część spotkania była poświęcona rozwijaniu inteligencji emocjonalnej oraz osiąganiu dobrostanu dzięki sztucznej inteligencji. Pod czujnym okiem ekspertów Katarzyny Rak i Karola Baranowskiego, uczestnicy zdobywali konkretne narzędzia do zastosowania w codziennej pracy. Na zakończenie prezentowaliśmy dobre praktyki z naszego województwa, gdzie doświadczeni bibliotekarze dzielili się swoimi pomysłami i sukcesami. Magdalena Marzec i Ewa Zajmała przedstawiły innowacyjne działania dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, które realizują w swoich placówkach. Radek Jarecki opowiedział o wartości wolontariatu i współpracy między bibliotekami a organizacjami pozarządowymi (NGOs). Natomiast Kamil Zbiedka inspirował, jak angażować młodzież, aby wspólnie z biblioteką realizowała ciekawe projekty.
Bibliolab był też doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń oraz zdobycia cennej wiedzy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie. Wierzymy, że zdobyte podczas spotkania inspiracje przyczynią się do dalszego rozwoju naszych bibliotek oraz wzbogacenia oferty dla czytelników.
Organizatorzy i współorganizatorzy wydarzenia:
Stowarzyszenie Labib
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie
Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury
Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek
Foto: WBP Lublin i zdjęcia własne
W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej GOKSiR gościliśmy dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy oraz mieszkańców na wyjątkowym wydarzeniu „Dzieci dorosłym”. Była to doskonała okazja do miłego spędzania popołudnia i poznania ogromu talentu, który drzemie w naszej młodzieży.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Gozdu Lipińskiego. We wzruszającym montażu słowno-muzycznym poświęconym patronowi szkoły - Janowi Pawłowi II, przybliżyli uczestnikom sylwetkę tego wielkiego Polaka, bliskiego sercu, nie tylko uczniom szkoły w Goździe, ale wszystkim obecnym na sali. Ich koledzy oczarowali publiczność pięknym polonezem, a całość ich występu zwieńczył humorystyczny skecz „Jeden dzień z życia ucznia”, wywołując salwy uśmiechy wśród publiczności. Następnie sceną zawładnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny, którzy poprzez piękne interpretacje muzyczne dzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, marzeniami oraz nadziejami na przyszłość. Na zakończenie imprezy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie zaprezentowali bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Ich występ był przypomnieniem uniwersalnych wartości, takich jak miłość, szacunek i rodzina, które warto pielęgnować na każdym etapie życia.
Po części artystycznej wszyscy goście mogli skosztować słodkiego poczęstunku, co stało się okazją do rozmów, wymiany wrażeń i wspólnego świętowania talentów naszej młodzieży. Dziękujemy wszystkim za obecność, a młodym artystom za ich wspaniałe występy – to było niezapomniane popołudnie!
11 października biblioteka w Biszczy zamieniła się w miejsce pełne niezwykłych wydarzeń z okazji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy moc atrakcji, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.
Wieczór rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji. Na stole pojawiły się smaczne tosty i apetyczne babeczki. Następnie uczestnicy wzięli udział w emocjonującej grze „Wieczna Noc”, która wprowadziła ich w pełen grozy klimat. Przy zgaszonych światłach, tylko przy pomocy latarek, szukaliśmy wskazówek zostawionych przez Blankę, bohaterkę książki „Wieczna noc” Claudii Grey. Wspólnymi siłami odnaleźliśmy klucz i pokonaliśmy zło grasujące po budynku biblioteki! W nagrodę za dzielność i spryt delektowaliśmy się smakowitą pizzą i wrażeniami z gry. Kolejnym punktem programu było wspólne oglądanie filmu „Mój brat goni dinozaury”. Ten wzruszający i pełen humoru seans poruszył serca wszystkich obecnych. Film opowiadający o sile rodziny i akceptacji dostarczył wielu wzruszeń i zachęcił do głębszych przemyśleń. Na koniec zanurzyliśmy się w „Planszówkową Noc Wyzwań”, gdzie różnorodne gry planszowe dostarczyły mnóstwo zabawy i zdrowej rywalizacji. Nocne wydarzenia zakończyliśmy wspólnym śniadaniem. Rano, przy ciepłych napojach i smacznych przekąskach, podsumowaliśmy minioną noc i podzieliliśmy się planami na kolejne spotkania.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i już teraz zapraszamy na kolejną edycję pełną nowych niespodzianek i atrakcji!
W dniu 18 listopada 2024 roku odbędzie się webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów organizowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej
i Komendą Główną Policji pt. „Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić gdy padniemy ofiarą przestępców”. W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (zgłoszeń mogą dokonywać pracownicy placówek). Poniżej link do strony ze szczegółowymi informacjami: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=90365&p_id=18
W dniu 20 października 2024 r. na boisku wielofunkcyjnym przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji
w Biszczy odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży. W wydarzeniu wzięło udział
9 drużyn, w tym 4 drużyny w kategorii dzieci młodsze oraz 5 drużyn w kategorii dzieci starsze.
Wyniki turnieju:
Kategoria dzieci młodsze:
I miejsce: SP Bukowina
II miejsce: BKS Biszcza
III miejsce: Czerwone Strzały
Poza podium: FC Sigma
Nagrody indywidualne:
Najlepszy bramkarz: Błażej Maciocha
Najlepszy zawodnik: Adrian Pintal
Kategoria dzieci starsze:
I miejsce: Sprint Biszcza
II miejsce: Biszcza United
III miejsce: Edki Biszcza
Poza podium: AC Gózd Lipiński oraz FC Brandon
Nagrody indywidualne:
Najlepszy bramkarz: Marcin Janduła
Najlepszy zawodnik: Sebastian Juryczyn
Zawody były doskonałą okazją do promowania aktywności fizycznej oraz zdrowej rywalizacji wśród młodych sportowców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięskie drużyny dodatkowo uhonorowano pucharami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ambitną postawę na boisku i życzymy powodzenia
w kolejnych zawodach sportowych!
Za nami Rajd Rowerowy połączony z dniem Pieczonego Ziemniaka, który odbył się 13 października 2024 r.
Mimo że początkowo aura nie zapowiadała się przychylnie, na starcie stanęło ponad 15 osób. Rajd udało się ukończyć w słońcu. Trasa rajdu wynosiła 20 km. Na mecie dla wytrwałych czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z KGW Wólczanki. Były pieczone w ognisku ziemniaczki, twaróg ze szczypiorkiem, kiełbaski z grilla i wiele innych przysmaków. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.
Takie wydarzenia są pełne radości, współpracy, pozytywnych emocji oraz wspaniałą integracją lokalnej społeczności, pozostawiają uczestnikom wiele niezapomnianych wspomnień!
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, dobry humor i pogodę ducha :)
XXIX FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I LEGIONOWEJ BIŁGORAJ 2024 r. pod Patronatem Starosty Biłgorajskiego
XXIV POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY pod Patronatem Starosty Biłgorajskiego "HISTORIA - PAMIĘĆ - CZŁOWIEK"
IV POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY " Kartka Bożonarodzeniowa z motywem biłgorajskim"
Regulamin Kartka Bozonarodzeniowa 2024
Powiatowe igrzyska dzieci, młodzieży i licealiada w sztafetowych biegach przełajowych – 26.09.2024 Biszcza
Na trasach biegowych przy zalewie Biszcza- Żary 26.09.2024 r. odbyły się zawody o mistrzostwo powiatu w sztafetowych biegach przełajowych z udziałem 372 zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Starterem zawodów, wręczającym medale i dyplomy był wielokrotny olimpijczyk Artur Brzozowski absolwent ZSBiO w Biłgoraju.
Wyniki: Igrzyska dzieci – dziewczęta
1. SP nr 5 Biłgoraj
2. SP Tarnogród
3. SP nr 1 Biłgoraj
4. SP Tereszpol Zaorenda
5. SP Frampol
6. SP Biszcza
7. SP Szyszków
8. SP Majdan Nepryski
9. SP Majdan Stary
10. SP Bukowina
11. SP Lipiny Górne
12. SP Aleksandrów
Igrzyska dzieci – chłopcy
1. SP nr 1 Biłgoraj
2. SP Frampol
3. SP Aleksandrów
4. SP Tarnogród
5. SP Majdan Stary
6. SP Tereszpol Zaorenda
7. SP nr 5 Biłgoraj
8. SP Biszcza
9. SP Szyszków
10. SP Potok Górny
11. SP Majdan Nepryski
12. SP Turobin
13. SP Bukowina
14. SP Księżpol
Igrzyska młodzieży – dziewczęta
1. SP nr 5 Biłgoraj
2. SP Szyszków
3. SP nr 1 Biłgoraj
4. SP Frampol
5. SP Sól
6. SP Majdan Nepryski
7. SP Tarnogród
8. SP Majdan Stary
9. SP Księżpol
10. SP Turobin
11. SP Tereszpol Zaorenda
12. SP Aleksandrów
13. SP Dąbrowica
Igrzyska młodzieży – chłopcy
1. SP Tarnogród
2. SP nr 5 Biłgoraj
3. SP Teodorówka
4. SP nr 3 Biłgoraj
5. SP Majdan Stary
6. SP Majdan Nepryski
7. SP Sól
8. SP 1 Biłgoraj
9. SP Księżpol
10. SP Aleksandrów
11. SP Tereszpol Zaorenda
12. SP Szyszków
13. SP Frampol
14. SP Zamch
Licealiada – dziewczęta
1. I LO ONZ Biłgoraj
2. ZSBiO Biłgoraj
3. Katolickie LO Biłgoraj
4. RCEZ Biłgoraj
Licealiada – chłopcy
1. RCEZ Biłgoraj
2. ZSBiO Biłgoraj
3. I LO ONZ Biłgoraj
4. ZSZiO Biłgoraj
5. Katolickie LO Biłgoraj
Po dwie najlepsze sztafety w każdej kategorii wiekowej wystartują w półfinale wojewódzkim który odbędzie się również na tych samych trasach 08.10.2024 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Biszczy to miejsce, gdzie pasja do książek łączy się z nowoczesną technologią. Dzięki wsparciu programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” nasza biblioteka wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt elektroniczny, co pozwoli nam na lepszą obsługę czytelników i rozwijanie nowych inicjatyw edukacyjnych.
W ramachprojektu zakupiliśmy:
- Komputer stacjonarny z oprogramowaniem – nowy sprzęt, który przyspieszy i ułatwi obsługę czytelników.
- Serwer i UPS – gwarantujący stabilne działanie naszego programu bibliotecznego.
- Skaner mobilny i dysk zewnętrzny – usprawniający digitalizację lokalnych dokumentów i zdjęć, które wzbogacą nasze Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.
- Monitor interaktywny ze stojakiem – idealny do prowadzenia warsztatów i interaktywnych prezentacji.
- Robot edukacyjny Photon z tabletem i matą edukacyjną – wzbogacajacy zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży
Całkowita wartość zakupionego sprzętu wynosi 29 990 zł, z czego 84,9% stanowi dotacja z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania z nowoczesnych udogodnień, które oferujemy!
Gminna Biblioteka Publiczna w Biszczy jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek.” Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupiono: komputer stacjonarny, serwer, UPS, skaner mobilny, monitor interaktywny (zestaw), dysk zewnętrzny, oprogramowanie do komputera, robot edukacyjny Photon EDU, tablet i matę edukacyjną. Koszt ogółem zadania wyniósł 29990 zł, z tego 25490 zł dofinansowania z Instytutu Książki.
18 sierpnia 2024 roku, na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy, odbyły się Dożynki gminno - parafialne, które zgromadziły licznych mieszkańców i gości. To wyjątkowe wydarzenie, głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, było nie tylko okazją do świętowania, ale także wyrazem wdzięczności dla rolników za ich ciężką pracę na rzecz naszej społeczności oraz dorobek rolniczy regionu.
Obchody rozpoczęły się od barwnego korowodu z wieńcami, który wyruszył w kierunku Kościoła Parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusa, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Podczas nabożeństwa modlono się za rolników i ich rodziny, dziękując za tegoroczne plony i obfitość. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, misternie przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Każdy wieniec był symbolem urodzaju i odzwierciedlał unikalny charakter danego sołectwa. W kolejnej części uroczystości odbyła się tradycyjna ceremonia przekazania chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż, na ręce gospodarza gminy – wójta Zbigniewa Pyczko. Chleb wręczyli starostowie dożynek: pani Agnieszka Mura oraz pan Adam Kucharz, którzy reprezentowali lokalnych rolników, oddając hołd ich ciężkiej pracy. Pani Agnieszka, mieszkanka sołectwa Biszcza II, prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie tytoniu i kukurydzy, wychowując jednocześnie trójkę dzieci. Pan Adam, mieszkaniec sołectwa Bukowina II, zarządza 30-hektarowym gospodarstwem, gdzie uprawia tytoń, rzepak, pszenicę i kukurydzę. Państwo Kucharzowie są szczęśliwymi rodzicami dwóch córek.
Dożynki w Biszczy to także tradycyjny korowód, który co roku w humorystyczny sposób przedstawia codzienne życie na wsi – z jego wyzwaniami, ale też radościami. Widowiskowe platformy, przygotowane przez mieszkańców sołectw, były efektem wielu tygodni zaangażowania i współpracy całych rodzin. Publiczność doceniła te starania, nagradzając każdą grupę gromkimi brawami.
Następnie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe. Gospodarz gminy przywitał wszystkich gości, podziękował rolnikom za ich trud pracy na roli, dzięki któremu możemy cieszyć się z owoców ich pracy, jednocześnie spędzając czas w miłej, rodzinnej atmosferze. Okolicznościowe listy przesłali także: Poseł na sejm RP pan Marcin Romanowsk,i w imieniu którego list odczytał dyrektor biura poselskiego pana posła pan Marcin Mura, Starosta Biłgorajski pan Andrzej Szarlip, w imieniu którego list odczytała pani Marlena Szewczak, kierownik Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju oraz pani Irena Jaskulska prezeska Fundacji „Otwórzmy Swoje Serca”, które prowadzi warsztaty Terapii Zajęciowej w Biszczy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na czas na muzyczne doznania i sportowa rywalizację. Na scenie wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta oraz zespół Jubilatki. W turnieju sołectw brały udział drużyny z całej gminy oraz reprezentacja urzędu gminy. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała komisja w składzie: Pan Robert Przybysz, Arkadiusz Kulinski, Patrycjusz Igras i Jolanta Harasiuk. Po zaciętej ale sportowej walce, na podium stanęły:
- miejsce: Sołectwo Wólka Biska - Żary
- miejsce: Sołectwo Biszcza I
- miejsce: Sołectwo Bukowina I
Sportowa rywalizacja została nagrodzona nagrodami rzeczowymi. Było to możliwe dzięki hojności naszych sponsorów Eko energia Consulting z Szaflar oraz RWE RENEWABLES POLAND. Serdecznie dziekujemy!
Swoje stoisko z wypiekami przygotowały także panie z koła Gospodyń Wiejskich Ale Biszczanki, a o zimne napoje zadbali strazacy z OSP w Biszczy I. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Amigo z Nowej Sarzyny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek.
Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez naszej gminy. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi miłośników smaków i tradycji na świeżym powietrzu co roku organizowane jest nad malowniczym zalewem Biszcza Żary i przyciąga tłumy ludzi gotowych odkrywać kulinarne i kulturowe bogactwo regionu. Wydarzenie rozpoczęła konferencja pszczelarska, na której specjaliści dzielili się wiedzą na temat hodowli pszczół, produkcji miodu oraz znaczenia pszczół dla ekosystemu. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.
W dalszej kolejności impreza przeniosła się w plener nad Zalew Biszcza-Żary, gdzie Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, dokonał oficjalnego otwarcia, życząc wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wielu miłych wrażeń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłanka na Sejm Małgorzata Gromadzka oraz poseł na Sejm Wiesław Różyński, którzy podkreślali znaczenie pracy rolników i pszczelarzy dla naszej gospodarki oraz gratulowali organizatorom udanej imprezy. Okolicznościowy list przekazał także Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, który został odczytany przez Rafała Fariona, Dyrektora Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: zespół śpiewaczy „Rutyna”, „Jubilatki” i „Krzewina”. O najmłodszych zadbała animatorka Agata Dzierwicka. Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników kapela „Harasiuki” oraz zespół „Słowianki”. Następnie w energetycznych utworach zaprezentował się zespół Tex. Gwiazdą wieczoru był zespół Future Folk. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT. Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty. Uczestnicy imprezy mogli delektować się aromatem miodu i smakiem pysznych pierogów, które są nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa gminy Biszcza. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także, Ochotnicza Straż Pożarna z Biszczy I, Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, gdzie można było posmakować lokalnych produktów oraz zjeść wyśmienitą ułańską grochówkę. Natomiast Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Biłgoraju zorganizowała stoisko z konkursem wiedzy, który przyciągnął wielu chętnych do sprawdzenia swoich wiadomości i zdobycia atrakcyjnych nagród. Była to świetna okazja do nauki poprzez zabawę.
Dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim obecnym za wspólną zabawę.
Biszczańskie Sobótki już na nami!
W sobotę 22 czerwca nad zalewem Biszcza-Żary odbyła się impreza sobótkowa, która przyciągnęła mieszkańców i turystów. Wieczór nie tylko pozwolił nam wspólnie świętować, ale był również okazją do pielęgnowania naszych ludowych tradycji. Wydarzenie rozpoczęło się występem dzieci które przybliżyły historię sobótek i ich głębokie zakorzenienie w naszej kulturze. Na scenie zaprezentowały się Panie z Zespołu Krzewina wykonując znane utwory folklorystyczne. Następnie w debiucie scenicznym wystąpli pracownicy GOKSiR przedstawiając spektakl ,,Siostry Ognia”. Poza sceną czekały także inne atrakcje. Po okiem pań z Kół Gospodyń Wiejskich każdy mógł stworzyć własny wianek, a nasza lokalna artystka , Magdalena Kara-Sajek prowadziła warsztaty rękodzielnicze dla dzieci.
Podczas imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,,Mój Kwiat Paproci” autorzy najpiękniejszych prac z rąk Pani Dyrektor otrzymali nagrody oraz wyróżnienia.
Aby tradycji stało się zadość, po zmroku dziewczęta wybrały się nad wodę, aby wypuścić kwieciste wianki.
Biszczańskie Sobótki zakończyły się wspólnym ogniskiem i biesiadą pod gwiazdami.
Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: firmie MOTO-Tech oraz Farmy Roztocza.
Dziękujemy paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Biszcza za współpracę oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.
13 czerwca gościliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyny w Biszczy na warsztatach literackich. Bohaterką spotkania była bardzo głodna gąsienica z książki Erica Carla. Podczas spotkania sprawdzalismy co wyyrasta z żarłocznej gasieniy, pobudzalismy wyobraźnię tworzac kreatywne opowiesci oraz zwiedzalismy bibliotekę i muzeum militariów.
14 czerwca odbyły sie wyjatkowe warsztaty literackiedla 6-latków ze Szkoły Podstawowej im. dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Podczas wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana została legenda o Biszczańskich pszczołach, autorstwa Sławomira Franca, wydana nakładem urzędu Gminy Biszcza.
Największą niespodzianką dla małych czytelników było to, że bajeczkę czytał sam wójt Gminy Biszczas, pan zbigniew pyczko. Ponadto kazdy z nich otrzymał własny egzemplarz książki i górę słodyczy, co sprawiło wielka radosc naszym małym literatom.
Oprócz porcji ciekawej literatury dzieci miały okazję stworzyć własne kreatywne pszczółki oraz opowiesci o ich przygodach. dowiedzielismy się skąd sie bierze miód, jakie mamy jego rodzaje i dlaczego pszczoły są pożyteczne. Na zakończenie warsztaów degustowaliśmy miód wielokwiatowy, który wszystkim bardzo smakował.
3 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć 22 młodych miłośników literatury z klas 4-6 ze szkół podstawowych w Biszczy, Bukowinie i Gozdzie Lipińskim, którzy wzięli udział w konkursie "Radość Czytania". Celem konkursu jest promowanie wartości czytania i rozwijanie pasji do literatury wśród młodzieży.
Komisja w składzie:
Wanda Buczek - przewodnicząca
Zbigniew Pyczko - członek
Jadwiga Lal - Kiszka - członek
Postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
1 miejsce: Kina Sokal z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy
2 miejsce: Dorota Kowal z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy
3 miejsce: Lena Leśniak z SP im. Hetmana Jana Zamojskiego w Bukowinie
Dodatkowo jury postanowiło przyznać 3 wyróżnienia, które otrzymali:
Natalia Szymanik z SP im. Hetmana Jana Zamojskiego w Bukowinie
Hanna Rzechuła z SP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim
Marcel Pintal z SP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wasze zaangażowanie i miłość do książek są dla nas ogromnym powodem do radości. Serdecznie dziękujemy także członkom komisji konkursowej, którzy wzięli na swoje barki trudne zadanie wyłonienia najpiękniej czytającego ucznia z naszej gminy.
Gminę Biszcza w etapie powiatowym konkursu będzie reprezentować Kinga Sokal, mocno trzymamy kciuki za naszą reprezentantkę.
29 maja nad zalewem Biszcza-Żary, odbyły się uroczyste obchody Dnia Dziecka. Dzieci ze szkół w Biszczy, Bukowinie i Goździe Lipińskim spędziły ten dzień w pełni korzystając z licznych atrakcji.
Organizatorzy zadbali o różnorodność form spędzania czasu, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla młodzieży przewidziano liczne konkurencje sportowe, natomiast animatorzy zadbali o to, aby najmłodsi uczestnicy nie mieli ani chwili nudy. Dmuchane zamki, zjeżdżalnie oraz inne atrakcje przyciągały dzieci jak magnes, a kreatywne zabawy prowadzone przez animatorów wzbudzały radość i entuzjazm wśród najmłodszych uczestników.
Jednym z punktów programu był eko konkurs, podczas którego dzieci mogły wykazać się kreatywnością, malując kredą na chodniku obrazy o tematyce ekologicznej. Była to świetna okazja do promowania świadomości ekologicznej i zachęcania najmłodszych do dbania o środowisko. Najlepsi mali artyści otrzymali nagrody ufundowane przez LGD "Silne Biłgorajskie", co dodało jeszcze więcej radości i satysfakcji. Nagrody zwycięzcom wręczali: pan Piot Cichórz członek zarzadu LGD i pani Jadwiga Lal -Kiszka dyrektor GOKSiR w Biszczy.
Ponadto wszystkie szkoły otrzymały od wójta gminy Biszcza pana Zbigniewa Pyczko kolorowe chusty animacyjne, które z pewnością będą kreatywnie wykorzystywane podczas zajęć i zabaw w szkole.
Po wyczerpujących zabawach na uczestników czekał smaczny poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, które dodały im energii na dalszą zabawę.
Jednym z bardziej widowiskowych punktów programu był pokaz karate, w którym zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia karate w gminie Biszcza. Na zakończenie dnia, na scenie wystąpił zespół wokalny działający przy GOKSiR z programem "Witajcie w naszej bajce". Zespół przygotował specjalny repertuar, który przeniósł publiczność w magiczny świat bajek. Wykonane utwory były zarówno radosne, jak i nostalgiczne, przypominając wszystkim piękne chwile z dzieciństwa.
Obchody Dnia Dziecka w Gminie Biszcza okazały się wielkim sukcesem. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, dzieci mogły cieszyć się wyjątkowym dniem pełnym zabawy, nauki i integracji. Pogoda dopisała, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że takie wydarzenia są potrzebne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia. Już teraz zapraszamy na kolejne obchody Dnia Dziecka w przyszłym roku, które z pewnością będą równie udane!
Wybierasz się nad zalew? Planujesz aktywnie spędzić czas? Potrzebujesz dodatkowego sprzętu? Wycieczka rowerowa jest idealnym rozwiązaniem w letnie, słoneczne dni. Aby nasi goście mogli jak najlepiej poznać atrakcje przyrodnicze, które ma do zaoferowania okolica, zachęcamy do skorzystania z wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji osób odwiedzających Zalew Biszcza- Żary jest:
20 rowerów trekkingowych damskich
20 rowerów trekkingowych męskich
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.
8 maja odwiedzili nasza bibliotekę uczniowie klasy II z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny. Zaprosiliśmy ich na na warsztaty literackie "Wędrówka 10 skarpetek przez krainę opowieści". Wspólnie z nimi stworzyliśmy wyjątkowych skarpetkowych bohaterów i opowiedzieliśmy niesamowite historie pełne przygód! Dziękujemy pani Ani Szewczyk, wychowawcy klasy II, oraz wszystkim uczniom za ich kreatywność i zaangażowanie!
Warsztaty literackie to nie tylko doskonała zabawa, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni i umiejętności pisarskich. Czytanie i tworzenie własnych opowieści wzbogaca naszą wiedzę, poszerza horyzonty i rozwija empatię. Takie działania promują czytelnictwo i zachęcają młodych ludzi do odkrywania niezwykłych światów ukrytych w książkach.
Po części literackiej przenieśliśmy się w odległe czasy II wojny światowej. Odwiedziliśmy Muzeum Militariów, gdzie zapoznaliśmy się z jego ciekawymi eksponatami, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i docenić jej znaczenie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej wspaniałej przygodzie literacko-historycznej!
W dniu 9 maja nasza instytucja miała zaszczyt gościć wyjątkową postać ze świata literatury dziecięcej i młodzieżowej - Marię Krasowską. W spotkaniu autorskim z cenioną i niezwykle popularną wśród młodych czytelników pisarką, wzięli udział uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej w Biszczy, wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki działającym przy naszej bibliotece oraz uczniowie klas IV-V z szkół podstawowych w Bukowinie i Gozdu Lipińskiego. Atmosfera była niesamowicie inspirująca, gdyż pisarka dzieliła się z uczestnikami tajnikami tworzenia niezwykłych historii, swoimi licznymi pasjami, które pobudzały jej wyobraźnię i pomagały w procesie twórczym. Po spotkaniu wszyscy mieli okazję uzyskać autograf autorki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie z Marią Krasowską było nie tylko wydarzeniem literackim, ale także ważnym punktem w życiu naszej biblioteki. Umożliwiło bezpośredni kontakt z ulubioną autorką ale także stanowi inspirację do własnej twórczości, rozwijania pasji czytelniczych, częstszych wizyt w bibliotece oraz poszukiwania nowych lektur.
W tym roku ponownie oddaliśmy hołd jednemu z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny. W dniu 3 maja, 233 lata temu, Sejm Czteroletni jednomyślnie przyjął Konstytucję, która wpisała się na stałe w historię Polski jako jeden z najważniejszych dokumentów, symbolizujący dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości. Dzisiaj w Gminie Biszcza, pamięć o tych wartościach jest wciąż żywa i celebrowana z należytym szacunkiem.
Mieszkańcy gminy licznie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ten wyjątkowy dla każdego Polaka dzień.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie pochód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, poczty sztandarowe i delegacje wieńcowe przeszedł pod Pomnik Legionistów przy Urzędzie Gminy. Po odegraniu hymnu państwowego, przy dźwiękach werbli wieńce, wiązanki i kwiaty złożyły delegacje: Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, Rady Gminy Biszcza, Urzędu Gminy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Biszcza, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Biszczy I, pracowników szkół z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy, Koła Gospodyń Wiejskich z Biszczy I i Wólki Biskiej, zespołu śpiewaczego Jubilatki oraz uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biszczy.
Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko wygłosił okolicznościowe przemówienie, podkreślając znaczenie tego dnia dla wszystkich Polaków oraz zapraszając wszystkich zgromadzonych na dalsze świętowanie do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Na scenie uczestników uroczystej akademii powitała dyrektor GOKSIR pani Jadwiga Lal – Kiszka oraz przedstawiła występujących na scenie artystów. Na muzycznej scenie wystąpili: Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, dziecięcy i młodzieżowy zespół wokalny działający przy GOKSiR, Zespół śpiewaczy Krzewina, zespół śpiewaczy Jubilatki, zespół śpiewaczy Rutyna.
Na uczestników uroczystości czekało pyszne ciasto oraz kawa i herbata przygotowane przez organizatora.
Dziękujemy, że mogliśmy ten dzień spędzić razem.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia
W poniedziałkowe popołudnie, 22 kwietnia 2024r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy miała miejsce uroczystość zakończenia i podsumowania klasyfikacyjnych turniejów szachowych dla dzieci i młodzieży. Młodzi szachowi laureaci otrzymali nagrody (medale, dyplomy oraz słodkości) z rąk dyrektor GOKSiR Jadwigi Lal-Kiszka.
W pierwszych miesiącach bieżącego roku w ramach zajęć szachowych dla dzieci i młodzieży z Gminy Biszcza (prowadzonych w świetlicy SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, a finansowanych przez GOKSiR w Biszczy) przeprowadzono dwa bardzo ciekawe turnieje szachowe, w których łącznie uczestniczyło 19 dzieci. Turnieje zostały zatwierdzone przez Polski Związek Szachowy i miały rangę klasyfikacyjnych: na III kategorię szachową „Turniej dla dzieci i młodzieży w GOKSiR Biszcza GRUPA A” (8 uczestników, system kołowy, tempo 60 min. na partię na zawodnika, obowiązkowy zapis partii na blankietach szachowych) oraz na IV kategorię szachową „Turniej dla dzieci i młodzieży w GOKSiR Biszcza GRUPA B” (11 uczestników, system kołowy, tempo 30 min. na partię na zawodnika). Wszyscy zawodnicy niezależnie od uzyskanych wyników zostali zarejestrowani w CR PZSzach.
Siedmiorundowy turniej „A” zgromadził na starcie graczy o największych umiejętnościach szachowych (5 z Biszczy i 3 z Gozdu Lipińskiego, /2 dziewczynki i 6 chłopców/). Po zaciętej i emocjonującej walce pierwsze miejsce przypadło Sebastianowi Tryka (Biszcza) 6 pkt. z 7 partii (norma na III kategorię szachową) natomiast drugie – Julii Szymanik (Biszcza) 5 pkt. i uzyskana norma na III kategorię szachową (Julia tym samym znalazła się wśród czterech najwyżej notowanych szachistek naszego powiatu / bez względu na wiek/). Trzecie miejsce zajął Olaf Gołąb 5 pkt. zaś czwarte Jakub Miniri 3,5 pkt. (obydwaj Gózd Lipiński), piąty był Jakub Szymanik (Biszcza) 3 pkt. Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1982/
Wśród graczy turnieju B zanotowano dość pokaźną rozpiętość wiekową (od 8 do 14 lat, na starcie 1 dziewczynka i 10 chłopców). W tej grupie zwyciężył Miłosz Czekirda 9 pkt. z 10 partii (uzyskana norma na IV kategorię) przed koalicją braci Janduła: Marcinem 9 pkt. (IV kategoria), Błażejem 8,5 pkt. (IV kategoria) i Grzegorzem 5,5 pkt. (V kategoria). Na piątej pozycji zameldował się Damian Ciosmak 5 pkt. (V kategoria). Ponadto V kategorie uzyskali: Roman Yatsenyk, Alan Czekirda i Wiktoria Magolon. Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1986/ Zawody prowadził Artur Kimak (I centralna klasa sędziowska PZSzach).
24 marca w sali sportowej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny odbył się niezwykle emocjonujący turniej piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy Biszcza. W tegorocznej edycji turnieju wzięło udział 5 drużyn, składających się z trzech męskich i dwóch żeńskich ekip. Po zaciętych pojedynkach oraz widowiskowych spotkaniach na parkiecie, zwycięzcy w końcu stanęli na podium godnie reprezentując swoje drużyny oraz lokalną społeczność.
Wśród drużyn męskich najwyższe miejsce na podium oraz Puchar Wójta Gminy Biszcza zdobyła drużyna „Lwy Kopytka”, która pokazała niezwykłą determinacje i umiejętności, zdobywając serca publiczności oraz zasłużone pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z drużyny „Orły Biszcza”, prezentując wysoki poziom gry i walkę do ostatniej piłki. Na trzeciej pozycji znaleźli się reprezentanci OSP Gózd, którzy dzielnie walczyli na boisku, godnie rywalizując z pozostałymi zespołami.
W rywalizacji żeńskiej nie zabrakło dramaturgii i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Po zaciętym pojedynku i emocjonującym tie-breaku zwyciężyła drużyna „Goździanki” pokonując rywalki z ekipy „Magic Team”. Ich determinacja i zaangażowanie zapewniły im zasłużone I miejsce na podium, zdobywając tym samym uznanie zarówno kibiców, jak i rywalek.
Sędzią zawodów był pan Paweł Bucior.
Podczas uroczystego wręczania nagród, puchary, dyplomy oraz piłki zostały wręczone zwycięskim drużynom przez wójta gminy Biszcza pana Zbigniewa Pyczko i dyrektorkę GOKSiR panią Jadwigę Lal – Kiszka.
Niezaprzeczalnym elementem wydarzenia była gorąca atmosfera na trybunach, gdzie kibice głośno dopingowali swoich ulubieńców, dodając jeszcze więcej emocji do rywalizacji. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz kibicom za wspaniała atmosferę sportowej rywalizacji.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy oficjalnie otwarty!
W niedzielne popołudnie 17 marca wspólnie z mieszkańcami gminy Biszcza świętowaliśmy otwarcie zmodernizowanego budynku GOKSiR w Biszczy. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez proboszcza parafii NSPJ w Biszczy ks. Stanisława Bełza, po czym nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi. Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko przywitał wszystkich mieszkańców oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezes LGD ,,Silne Biłgorajskie” Mariola Buryta, wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak oraz wójt gminy Harasiuki Krzysztof Kiszka. Wójt, pełniąc rolę gospodarza przedstawił historię powstania instytucji.
Jak na wielkie święto przystało część artystyczna była niezwykle bogata i różnorodna. Rozpoczęliśmy od występu naszych wychowanków, dzieci i młodzieży uczęszczających na nasze zajęcia wokalne. Młodsza grupa zaśpiewała piosenki dedykowane dbałości o naszą planetę. Piosenki o Ziemi były częścią projektu „Eko w Kulturze” realizowanego przez nas przy współpracy i wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lokalnej Grupy Działania „Silne Biłgorajskie”. Starsze dziewczęta zaprezentowały tradycyjne pieśni ludowe, natomiast w drugiej części ich występu dołączył do nich i zasiadł przy fortepianie gość specjalny, dobrze wszystkim znany artysta z Krakowa Konrad Mastyło. Pan Konrad przyjechał do nas tym razem, aby towarzyszyć pani Katarzynie Jamróz w przepięknym, poruszającym koncercie, podczas którego pani Katarzyna zachwyciła swoim głosem i artyzmem najwyższej klasy. Było wiele wzruszeń, ale i świetna zabawa. W świat muzyki filmowej przeniósł nas World Music Quintet, którego założycielem jest Mateusz Pęcak. Liderowi zespołu, który zagrał na fletni pana, duduku i quenach towarzyszyli: Patrycja Leniart na skrzypcach, Tomasz Miazga na instrumencie klawiszowym, Maciej Sobczyk na kontrabasie oraz na instrumentach perkusyjnych Damian Wołczasty. Muzycy specjalizują się w interpretacji najpopularniejszych utworów światowej kinematografii, przypomnieli takie utwory jak Taniec Eleny Michała Lorenca z filmu „Bandyta”, główny motyw muzyczny Hansa Zimmera z filmu „Ostatni Mohikanin”, ścieżkę dźwiękową z filmu Duna 2 Beginnings are Such Delicate Times.
Specjalnym punktem programu były życzenia dla Pań wygłoszone przez pana wójta z okazji Dnia Kobiet. Paniom wręczono kwiaty oraz zadedykowano piosenkę w wykonaniu niezwykle obiecującego duetu, który stworzyli Antoni Jagusztyn i Adrian Kida.
Jako ostatnia zaprezentowała się na naszej scenie Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Ryszarda Jelenia w bogatym, różnorodnym repertuarze z muzyki rozrywkowej.
Nasz budynek był również otwarty dla zwiedzających. Można było miedzy innymi odwiedzić pomieszczenia biurowe, bibliotekę, salę prób oraz muzeum militariów.
Poczęstunek dla wszystkich zebranych przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Ale Biszczanki.
Dziękujemy sponsorom: państwu Barbarze i Włodzimierzowi Cycom oraz panu Mateuszowi Korpalowi za wsparcie naszej imprezy.
EKO Warsztaty Plastyczne zostały zorganizowane w ramach projektu "Eko w Kulturze" realizowanego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Lokalną Grupą Działania "Silne Biłgorajskie". Głównym założeniem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz poszerzanie świadomości na temat wartości proekologicznych i ich znaczenia dla środowiska naturalnego. Warsztaty przeprowadziła znana artystka, mieszkanka naszej gminy Magdalena Kara-Sajek specjalizująca się w malarstwie na płótnie oraz w tworzeniu różnego kształtu dzieł artystycznych z użyciem surowców naturalnych i materiałów pochodzących z recyklingu.
Zapraszamy do budynku GOKSiR w Biszczy, gdzie do końca marca b. r. można obejrzeć wystawę prac powstałych podczas warsztatów.
Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Biszcza już za nami! Został rozegrany w niedzielę 25 lutego 2024 r. w sali gimnastycznej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. W sportowych zmaganiach wzięło udział 5 drużyn. Emocje towarzyszyły uczestnikom od samego początku, a sam poziom rozgrywek był wyrównany i stał na wysokim poziomie. Nie brakowało akcji zespołowych, jak również indywidualnych, zakończonych pięknymi bramkami. Po rozegranych meczach uczestniczące drużyny otrzymały z rąk Wójta Gminy Biszcza Zbigniewa Pyczko pamiątkowe dyplomy, nagrody w postaci piłek oraz puchar.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, kibicom, sędziemu za wzięcie udziału, wspólną zabawę i miłą atmosferę.
klasyfikacja końcowa:
I MIEJSCE - Biszcza II
II MIEJSCE - OSP Biszcza I
III MIEJSCE - OSP Góżd Lipiński
IV MIEJSCE - Los Amigos
V MIEJSCE - Sparta Biszcza
W czasie ferii zimowych nasi podopieczni z zespołów wokalnych wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Pierszym punktem programu był spektakl pod tytułem "Kajtuś Czarodziej" w reżyserii Heleny Radzikowskiej w Teatrze Maska. Największą atrakcją okazała się zabawa we Fyparku! Tam dzieciaki spędziły bardzo intensywne dwie godziny i wcale nie miały ochoty wracać:) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)
Wycieczka była nagrodą za uświetnianie gminnych uroczystości kulturalno - patriotycznych oraz reprezentowanie naszej gminy podczas konkursów wokalnych, a także różnych koncertach i spotkaniach.
Przypominamy przy tej okazji, że nasze zajęcia wokalne odbywają się w czwartki dla dwóch grup wiekowych:
16.00 - 17.00 - dzieci od 7 do 10 lat
17.15 - 18.45 - młodzież powyżej 10go roku życia.
Zapraszamy!
Za nami ferie zimowe, wypełnione kreatywnością, nauką i inspirującymi działaniami. Na biblioteczne zajęcia zaprosiliśmy dzieci w wieku 6 - 11 lat z terenu gminy. Nasza twórcza przygoda rozpoczęła się od warsztatów tworzenia świec sojowych, gdzie każde dziecko miało okazję zaprojektować i stworzyć własną, niepowtarzalną świece, którą mogło zabrać na pamiątkę do domu. W kolejnych dniach skupiliśmy się na zdobieniu przedmiotów techniką decoupage. Materiałem do projektów były drewniane serca i zakładki do książek, symbolizujące pasję do czytania oraz wyobraźnię. Efektem pracy dzieci były przepięknie zdobione serca i zakładki. Zakończenie ferii było równie wyjątkowe, gdyż wybraliśmy się wspólnie do kina na film "Życzenie". Ta pełna ciepła i humoru opowieść zainspirowała nas do refleksji nad realizacją marzeń i istotnymi wartościami, które kształtują nasze życie i relacje z innymi. Jednak nasze odkrycia nie kończą się tutaj! Podczas podróży natrafiliśmy także na magiczne czerwone krzesło z serii książek Andrzeja Maleszki, dobrze znane naszym małym czytelnikom z biblioteki.
FOTORELACJA
Zapach świeżych choinek, migotliwe światełka i ciepłe dźwięki kolęd wypełniły salę Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji podczas corocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. To wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło utalentowanych artystów z naszej społeczności, było nie tylko świętem muzyki, ale również okazją do dzielenia się radością i tradycją świąteczną. Rodziny, przyjaciele i mieszkańcy naszej gminy zebrali się, aby podziwiać różnorodność interpretacji utworów świątecznych oraz cieszyć się atmosferą jedności i wspólnoty.
W tym roku na muzycznej scenie zaprezentowali się:
Gminna Orkiestra Dęta
Grupa Wokalna Colours of the Rainbow z GOKSiR
Natalia Bulicz
Grupa Wokalna że Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie
Zespół TIK-TAK że Szkoły Podstawowej im. Jana z II w Goździe Lipińskim
Zespół OBY że Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy
Zespół Śpiewaczy Krzewina
Zespół Śpiewaczy Rutyna
Zespół Śpiewaczy Jubilatki
Wiesław Szkoda
Zespół Kolędniczy Rady Rodziców że Szkoły Podstawowej w Bukowinie
Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy
Nie tylko dźwięki kolęd wypełniły salę, ale także widowiskowe przedstawienie "Kolęda z Herodem", które zostało zaprezentowane przez gości specjalnych - Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Polskich "Wrzesień 1939" z Jastkowic.
Dodatkowym elementem wieczoru było podsumowanie konkursu na Laurkę dla Babci i Dziadka. Nagrody dla uczestników wręczył wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko oraz dyrektor GOKSiR Piotr Cichórz. Uroczystość była też okazją do pożegnania dotychczasowego dyrektora GOKSiR, który przeniósł się na stanowisko sekretarza gminy i przedstawienia nowej pani dyrektor, którą została pani Jadwiga Lal - Kiszka. Zarówno panu sekretarzowi jak i nowej pani dyrektor życzymy owocnej pracy na nowych stanowiskach.
Po zakończonym koncercie dla uczestników przygotowano słodkie ciasto, aromatyczną kawę i herbatę, a także tradycyjny bigos, tworząc tym samym okazję do wspólnego świętowania i dzielenia się radością z okolicznościowego wydarzenia.
Mamy nadzieję, że doświadczenia tegoroczne zachęcą Państwa do powrotu w przyszłym roku, byśmy razem mogli kontynuować tę piękną tradycję, dzielić się radością i tworzyć wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze.
FOTORELACJA