» Muzeum

Muzeum

Muzeum gminne

Muzeum Gminne powstało z inicjatywy Antoniego Kurowskiego Rotmistrza Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. Zgromadzone w nim eksponaty są wynikiem ogromnej pasji kolekcjonerskiej i żmudnych poszukiwań prowadzonych przy użyciu wykrywacza metalu.

Antoni Kurowski w czasie II wojny walczył w oddziale "Groma" 9 pułku piechoty 3 Dywizji AK Inspektoratu Zamojskiego. Potem był też w Wojsku Ludowym. Tamte trudne czasy utrwaliły jego kawaleryjskie zamiłowania.
Już od wojny zaczęła się jego kolekcjonerska pasja. Gromadził siodła i inne pamiątki wojenne. W następnych latach intensywnie poszukiwał militarnych skarbów, wędrując po polach bitew z wykrywaczem metalu. Cenne znaleziska składał w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.

Uchwałą Rady Gminy w Biszczy z dnia 25 marca 2002 roku zostało utworzone Muzeum Gminne, w którym znalazły się zgromadzane przez pana Antoniego eksponaty. Jest to głównie broń z okresu II wojny światowej. Wśród zbiorów znajduje się broń żołnierza polskiego z 1939 roku, a także broń partyzancka, rosyjska, niemiecka, austriacka, francuska, angielska i amerykańska. Wśród nich znajdują się prawdziwe "perełki", np. CKM Browning WZ,
który znalazł pod Momotami, tam gdzie w 1939 roku rozbrojony został oddział ppł. Zieleniewskiego. Muzeum mieści się w budynku głównym Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Można go zwiedzać codziennie w godzinach pracy GOKSiR lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu umówić się na  zwiedzanie grupowe
z przewodnikiem.

Galeria zdjęć

 

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2024 Net Partners